Najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu kuchni

Dzisiaj omówimy z Wami dosyć ciekawy temat, poruszający kwestie błędów popełnianych przy projektowaniu kuchennego wnętrza.

Trójkąt roboczy w kuchni – co to takiego jest?

1. Trójkąt roboczy w kuchni – wiemy, że kuchnia powinna być wygodna i funkcjonalna. Dlatego też przy projektowaniu tego wnętrza należy uwzględnić tzw. trójkąt roboczy, czyli odpowiednie rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka i płyty do gotowania. Zasada planowania trójkąta roboczego polega na tym, że właściwe rozmieszczenie urządzeń w kuchni ma nam pomóc i zoptymalizować proces przygotowywania posiłków. Przykładowo najpierw wyjmujemy jedzenie z lodówki, kolejno myjemy je, obrabiamy na blacie roboczym, a później poddajemy obróbce cieplnej. Dlatego w trójkącie roboczym należy przyjąć odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami, tj:

– lodówka – zlew – 120-210 cm;
– zlew – kuchnia – 120-210 cm;
– kuchnia – lodówka – 120-270 cm;

Zasady projektowania kuchni

2. Źle rozplanowane gniazdka – w tym przypadku nie chodzi o samą ilość, a o ich lokalizację. Ważne jest, aby gniazdka były rozmieszczone w najbardziej potrzebnych miejscach. Lepiej dać ich więcej niż mniej. Co ważne! Nie projektujemy gniazdek za sprzętami AGD. Powinny być one obok. Dzięki temu w razie awarii mamy łatwiejszy do nich dostęp i możemy bez problemu odciąć zasilanie. Poza tym gniazdko za urządzeniem nie pozwala na dosunięcie go do ściany. Nie róbmy, więc tego bo wtyczka i gniazdko to ok. 6cm i o tyle od ściany będzie odsunięta, np. lodówka lub zmywarka

3. Mieszanie różnych stylów – przed rozpoczęciem prac projektowych powinniście razem z projektantem przeanalizować wygląd istniejących wnętrz. Dzięki temu łatwiej jest uzgodnić, styl i klimat, jaki powinien dominować we wnętrzu kuchennym. Nie popełniajmy takiego błędu, że kuchnia będzie w stylu angielskim, a salon w stylu nowoczesnym, a łazienka w glamour. Mieszkanie nie będzie wtedy spójne. Wnętrza będą ciężkie i monotonne. Zadbajmy o jednorodny, fajny klimat mieszkania.

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

4. Zbyt mało punktów oświetleniowych – warto jest przeanalizować strefy robocze. Zobacz nasz wpis o oświetleniu kuchennym, w którym poruszaliśmy tą kwestię. Oświetlenie powinno być dobrane w taki sposób, aby oświetlało nam przestrzeń, w której aktualnie wykonujemy prace lub jakieś czynności.

To są główne błędy, które obserwujemy przy różnych projektach. Warto je wymienić i wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski.