Projekt kuchni – jaki kształt wybrać?

Ostatnio bardzo często nawiązujemy do projektów kuchni, więc pewnie zastanawiasz się dlaczego? Otóż, nasz projektant Piotr Adamiak, ma w tej dziedzinie ponad 20-letnie doświadczenie. Ilość zrealizowanych projektów, wiedza i do tego świetne podejście do klienta, a dzięki temu tworzenie ciekawych aranżacji sprawiła, że jego porady zebraliśmy w cykl właśnie tych oto wpisów.

W naszych wypowiedziach omówione zostały już blaty, kolory ścian, trendy kuchenne, a nawet różnice pomiędzy kuchnią otwartą, a zamkniętą. Dzisiaj przyszedł czas na to, abyśmy przeprowadzili Ciebie przez temat – układ i kształt zabudowy meblowej w kuchni.

Projektując kuchnię powinieneś pamiętać o zachowaniu kluczowej i jednej z ważniejszych zasad, jaką jest zasada trójkąta roboczego. Jest to zachowanie właściwego układu i odległości pomiędzy lodówką, zlewem oraz płytą grzewczą. Do wyboru masz:

Kuchnia w kształcie L, U czy może G?

Najprostszą kuchnią z tych wszystkich jest kuchnia w układzie jednorzędowym. Takie rozwiązanie można spotkać w małych zamkniętych kuchniach – w bloku lub jako jedną ścianę w małym aneksie kuchennym. Użytkownicy przy takim układzie najczęściej decydują się na gotowe zestawy mebli. Układ jednorzędowy jest niestety mało ergonomiczny przez swoją długość i rozciągniętą formę zabudowy.

Jeżeli ułożenie kuchni pozwala Ci na większą zabudowę kuchenną, to zrób to w kształcie litery L. Taka aranżacja pozwala poprawić funkcjonalność i ergonomię podczas gotowania. Możemy zastosować typowy trójkąt roboczy, co zwiększa wygodę pracy. Kształt zabudowy L można również spotkać w średniej, ale zamkniętej kuchni w bloku lub w otwartej kuchni połączonej z salonem. Mając taka kuchnię w aneksie z salonem aż się prosi żeby uzupełnić taki układ wyspą lub stołem.

Kolejnym przykładem ciekawej kuchni jest ta w kształcie litery U. W tym układzie można pozwolić sobie na rozmieszczenie wielu szafek kuchennych, czy też sprzętów AGD. Tego typu ułożenie wymaga zdecydowanie większej powierzchni użytkowej niż te wspomniane wyżej. Dlatego też kojarzy się ona zwykle z dość dużą kuchnią w domu jednorodzinnym.

Kuchnia w bloku – na to też jest sposób

Masz małą kuchnię w bloku? Spróbuj zrobić kuchnię dwurzędową, ale nie łącz jej w literę U! Dzięki temu będzie więcej blatów, ale oszczędzisz zdecydowanie bardziej kosztach.

Ostatnim ciekawym układem mebli do kuchni jest aranżacja na planie litery G. Często takie ułożenie szafek jest stosowane w przypadku kuchni otwartych, połączonych z salonem. Mamy tutaj dużo miejsca i do dyspozycji wiele wariantów zbudowania trójkąta roboczego, czyli ciągu blatów roboczych. Najczęściej przy takim kształcie uzupełnieniem kuchni jest barek z hokerami albo stół.

Krótko wspomnieliśmy o możliwych układach, które można zastosować w przypadku aranżacji kuchni, ale jeśli masz więcej pytań na ich temat, to zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej, lub telefonicznie.