Kuchnia otwarta lub zamknięta – na co się zdecydować?

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na to, żeby połączyć salon z kuchnią, ale czy to jest naprawdę dobre rozwiązanie? Zastanówmy się!

Oczywiście na wstępie trzeba zaznaczyć, że oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dlatego też spotkamy się zarówno ze zwolennikami, jak i przeciwnikami takich rozwiązań. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od projektu oraz od konkretnego użytkownika. Trzeba pamiętać o tym, że każdy ma swoje przyzwyczajenia i określone zdanie na ten temat. Przejdźmy zatem do konkretów.

Kuchnia o zamkniętej przestrzeni

Założenia ogólne są takie, że skoro mamy oddzielne pomieszczenie to nie musi ono być zgodne ani wizualnie, ani kolorystycznie z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Łatwiej również będzie zaaranżować takie pomieszczenie. Oprócz tego, w zamkniętej kuchni mamy do dyspozycji wolną ściankę, która pozwoli na rozmieszczenie/ułożenie większej liczby urządzeń. No i co ważne, skoro jest odizolowana od reszty pomieszczeń w domu, to nie musimy w niej zachowywać codziennego, perfekcyjnego porządku. Jeśli swoją wizytą zaskoczą nas niespodziewani goście – rodzina lub znajomi, to po prostu nie wpuścimy ich do tego pomieszczenia.

Kuchnia z wyspą lub półwyspem

Otwarte przestrzenie zwykle projektuje się w połączeniu z wyspą lub półwyspem. W nowych, nowoczesnych i otwartych wnętrzach taka kuchnia to standard. Nic dziwnego, ponieważ wygląda zdecydowanie przestronnej, niż wspomniana wyżej kuchnia zamknięta. Do tego jest ona zwykle połączona z salonem lub jadalnią. Dzięki zespoleniu pomieszczeń, powierzchnia jest większa kubaturowo przez co wnętrza są bardziej przestronne i zapewniają więcej przestrzeni do życia.

Patrząc przez pryzmat obecnych czasów, jest to niezwykle ważny aspekt, bo dom, który do tej pory kojarzył się nam z odpoczynkiem i relaksem, stał się również miejscem pracy. Poza tym, dzięki połączeniu pomieszczeń integrujemy się z domownikami. A co powiesz na wspólną zabawę ze znajomymi w gotowanie? To też świetna forma na spędzenie z nimi czasu, a oprócz tego możemy przygotować coś smacznego do jedzenia. Połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Aranżacje kuchni połączonych salonem lub z jadalnią są ciekawsze wizualnie. Taka kuchnia ma swoją stronę frontową zwróconą w kierunku salonu. Można ją ciekawie zaaranżować i wtedy stanowi to ciekawy detal wizualny. Kuchnia otwarta poza tym, że jest atrakcyjna wizualnie, to jest i bardziej wymagająca pod kątem utrzymania w niej porządku oraz czystości. W końcu wizytówka domu nie może odstraszać na samym wejściu.

W takim razie co wybrać?

Decyzję będziecie i tak będziemy musieli podjąć sami, ale warto wspomnieć, że jednym z największych minusów otwartej przestrzeni jest to, że zapachy z gotowania mogą unosić się po całym domu. Ale, czy ktoś powiedział, że jest to wyznacznik, który eliminuje zastosowanie tej aranżacji? NIE! Jeśli zainwestujemy w dobry i wydajny wyciąg kuchenny, to jesteśmy w stanie uporać się z tym problemem. Pewną receptą na to jest też okno w kuchni, które zminimalizuje unoszenie się zapachów. Natomiast, jeśli chodzi o kuchnię zamkniętą, to minusem jest przede wszystkim to, że jesteśmy odizolowani od pozostałych domowników. Przygotowując posiłki, robimy to w samotności.

Zalety i wady otwartej oraz zamkniętej kuchni poznaliście. Zatem jaki typ kuchni wybierzesz w swoim domu?