Jak urządzić kuchnię narożną?

Wasza kuchnia jest w kształcie litery L? To właśnie taki kształt określany jest jako kuchnia narożna. Jest to uniwersalny, wygodny i dosyć prosty w aranżacji układ, który daje duże możliwości pod względem aranżacji. Taki typ kuchni łatwo też jest zaprojektować, uwzględniając wszystkie możliwości ergonomiczne klientów.

Kuchnia w kształcie litery L – jak ją zaprojektować?

W kuchni w kształcie litery L meble najczęściej rozmieszczone są na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach. Tworzą tym samym kąt 90 stopni. Tego typu układ świetnie sprawdza się w przypadku wąskich pomieszczeń oraz w otwartych, gdzie łączymy kuchnię z salonem.
Jak zaprojektować najwygodniej i najlepiej kuchnię w kształcie litery L? Nasi klienci najczęściej w tym przypadku decydują się na meble kuchenne na wymiar. Wymiary zabudowy można z łatwością dopasować do każdego pomieszczenia. Jeśli Wasza kuchnia jest dosyć wąska, to krótszy rząd mebli najlepiej jest umieścić pod oknem. Zaś w przypadku większych pomieszczeń preferencje i sposoby aranżacji oraz ułożenia mebli ustalane są indywidualnie z klientami.

Niemniej, doskonałym i idealnym rozwiązaniem tutaj jest zastosowanie dwóch ciągów mebli oraz rozszerzenie układu o wyspę, którą wtedy ustawiamy na środku pomieszczenia. Taki układ sprawia, że wnętrze kuchenne jest niezwykle ergonomiczne i jeszcze bardziej praktyczne pod kątem użytkowania. Ogromnym plusem takiego rozszerzonego układu z wyspą jest to, że możemy wspólnie z rodziną przyrządzać posiłki, bo wtedy nie ogranicza nas powierzchnia blatów. Dodatkowym blatem jest też wyspa, więc swobodnie i ze spokojem można kroić warzywa, owoce itp. stojąc po jej obu stronach. Można wtedy również fajnie spędzić czas ze sobą rozmawiając i bawiąc się w gotowanie.

W takiej kuchni warto jest również zastosować szafki narożne, które będą wyposażone w systemy wewnętrzne. Taki mechanizm sprawi, że dostęp do tych szafek będzie zdecydowanie łatwiejszy. Bez problemu je otworzymy i wyciągniemy niezbędne rzeczy i akcesoria do przygotowania posiłku.

Trójkąt roboczy w kuchni

Jak już wiecie z naszych wcześniejszych wpisów bardzo ważny w kuchni jest tzw. trójkąt roboczy w kuchni – tutaj to opisaliśmy dokładnie, jeśli jeszcze nie czytaliście, to zachęcamy Was do zapoznania się z tym tematem Z tego artykułu dowiecie się jak wygląda zasada planowania trójkąta roboczego i jakie odległości powinny być pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.

Tworząc projekt kuchni w kształcie litery L nie można zapomnieć o zastosowanie odpowiednich zasad, wynikających z trójkąta roboczego. Przypominamy w skrócie. Kuchnia powinna być podzielona na 3 główne strefy: zlew, lodówka oraz kuchenka.
Dzięki zastosowaniu się do tych zasad, możliwe jest swobodne i bezpieczne poruszanie się po kuchni. Dlatego też, jeśli już współpracujecie z projektantem wnętrz to omówcie z nim dokładnie i rzetelnie temat trójkąta roboczego. Unikniecie dzięki temu niepotrzebnego rozczarowania, a w praktyce – trudności z poruszaniem się i funkcjonowaniem w kuchni.

Oświetlenie kuchni w kształcie litery L

Co możemy powiedzieć na temat oświetlenia? Tutaj najlepiej jest zastosować specjalne oświetlenie wnętrz szafek. Możemy pomyśleć o taśmach LED, które będą dbały o dodatkowe oświetlenie wewnątrz zamkniętych półek czy szuflad. Stosujemy odpowiednie czujniki otwarcia/ zamknięcia i po kłopocie

Z powodzeniem też stosowane są reflektory punktowe, które gwarantują dobrą widoczność blatu roboczego. Bez względu na to czy przygotowujesz posiłki w dzień, czy w nocy dobre oświetlenie to podstawa do tego, aby móc w ergonomiczny sposób pracować w kuchni.

A w jakim kształcie jest Wasza kuchnia? A może dopiero myślicie o tym jak wykonać remont kuchni albo urządzić nową kuchnię ? Szukacie projektanta kuchni? Na pewno przyda Wam się pomoc przy aranżacji!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.