Jak połączyć kuchnię z jadalnią?

Zastanawiasz się co zrobić, żeby strefa dzienna wyglądała spójnie i estetycznie? Jeżeli masz do dyspozycji dosyć dużą powierzchnię, to idealnym rozwiązaniem jest wydzielenie z salonu jadalni.

Jak powinna wyglądać jadalnia?

Na początek przypomnijmy z czego powinna się składać. Oczywiście jej głównym elementem jest duży stół. Umieszcza się go na granicy kuchni i strefy dziennej, pomiędzy kuchnią a salonem. Dzięki takiemu łagodnemu przejściu wnętrze wygląda jakby było jedną całością.

Minimalne wymiary wygodnego stołu dla 4-6 osób to 85 x 125. Z kolei stół na 8 osób powinien już być wymiarów: 140-160 x 90.

Do stołu najlepiej wybrać wygodne krzesła, tak żeby można byłoby spędzić trochę więcej czasu z domownikami/gośćmi. Często stół służy nie tylko do jedzenia, ale jest również centralnym punktem domu. To tutaj spędzamy czas nie tylko w trakcie spożywania posiłków, ale i ze znajomymi, którzy do nas wpadną na odwiedziny.

Wspólne granie w karty, rozmowy, czy spędzanie czasu na grach planszowych ze swoimi pociechami, to świetna propozycja na weekend lub wolne popołudnie. Dlatego też pamiętajmy żeby krzesła były wygodne.

Jakie dodatki wybrać do jadalni?

Dopełnieniem jadalni powinna być witryna/barek z alkoholami, bądź kredens lub komoda. Dodatkowo możemy w niej przechowywać obrusy, czy dodatkowe komplety naczyń, szklanki, kieliszki itp.

Fajny efekt uzyskamy, zawieszając nad tym meblem duży kolorowy obraz lub jakiś detal dekoracyjny.

Bardzo ważne jest oświetlenie, bo to ono tworzy wieczorami niepowtarzalny klimat. Należy pamiętać, żeby lampa w jadalni była zawieszona nisko nad stołem oraz rzucała ciepłe miękkie światło, oświetlające tylko blat stołu.

Właśnie taki efekt pozwoli nam zbudować przyjazny klimat, niezbędny do spotkań i prowadzenia długich rozmów.

Jeżeli mamy taką możliwość to umieśćmy jadalnię niedaleko okna. Śniadania przy świetle dziennym pozwalają się obudzić i rozpocząć dzień z ogromną dawką energii. Do tego wszystkiego poranna kawa przy oknie i od razu chce się żyć!

Kuchnia i jadalnia, czy to może wyglądać ciekawie?

Jadalnia powinna być odpowiednio połączona z kuchnią, tak aby całość wyglądała efektownie. W takim razie, jak umiejętnie to zrobić?

Naszym zdaniem sekret tkwi w tym żeby osoby siedzące w jadalni nie do końca widziały to co dzieje się na blatach w kuchni. Dlatego też niezbędnym dodatkiem będzie tutaj element separujący o wysokości ok 110-120cm.

Może to być prostokątna donica z roślinami, podniesiony barek lub niska ścianka.

Dlaczego osoby w jadalni nie powinny widzieć blatów w kuchni? Po przygotowaniu obiadu czy śniadania, rzadko udaje od razu sprzątnąć kuchnię i nie zostawić niczego na wierzchu.

W związku z tym, tego typu separacja jest idealnym pomysłem. Domownicy i goście nie będą widzieli naszego “kuchennego bałaganu”.

Podsumowując, dobrze zaprojektowana jadalnia, to taka która jest wygodnie połączona z kuchnią. To wszystko sprzyjają zacieśnianiu więzi rodzinnych, a oprócz tego pokazują gościom, że mogą czuć się u nas ciepło, domowo i przyjaźnie.

Zadbajmy również o to, aby te pomieszczenia były spójne, kolorystycznie i ciekawie urządzone.