Projekt kuchni – od czego zacząć?

Kupiłeś dom lub mieszkanie i chcesz zaprojektować kuchnie? A może czeka Cię remont obecnej kuchni?

Jeśli tak, to stoisz właśnie przed dużym dylematem. Jak należy się do tego zabrać? Co przygotować i od czego zacząć? Kuchnia to serce domu i centrum rodzinnego życia. To złożone funkcjonalnie pomieszczenie, więc bardzo trudno je dobrze i właściwie zaplanować. Niemniej jednak, każdemu zależy na tym żeby, tego typu pomieszczenie było użytkowe i spełniało wszystkie swoje najpotrzebniejsze funkcje. Nie ukrywajmy, że tak naprawdę w tym miejscu spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Przyrządzamy najlepsze posiłki rodzinne, a oprócz tego wzmacniamy kontakty z pozostałymi domownikami. W naszym zabieganym życiu, to są istotne aspekty, o które powinniśmy zadbać, więc do jego planowania, należy zabrać się z odpowiednią uwagą i dużym zaangażowaniem.

Aranżacja Kuchni

Kuchnia wymaga bardzo dokładnego przemyślenia i zarazem zastanowienia się, co tak naprawdę powinno się w niej znaleźć. W pierwszej kolejności  należy zacząć od zmierzenia gabarytów pomieszczenia. Zorientuj się, jakie mniej więcej wymiary masz do dyspozycji, ponieważ wiele urządzeń kuchennych opiera się o moduł – 60 cm. Musisz też pomyśleć, ile miejsca potrzebujesz na samo gotowanie, bo wtedy będziemy wiedzieć, jak rozplanować ułożenie urządzeń, blatów roboczych i stref przechowywania. Jak już to zrobimy, to następnie powinniśmy się zastanowić się nad tym, jaki styl i kolorystyka będzie dominować w naszej kuchni. 

Czy to ma być kuchnia klasyczna, czy może nowoczesna? Jasne, czy ciemne wnętrza? Zastanów się, w jakim układzie czujesz się najlepiej i czy chcesz, żeby kuchnia była przestrzenią otwartą, półotwartą/półzamkniętą, czy w pełni zamkniętą. Jeśli chcesz połączyć kuchnię z salonem, to warto rozważyć wprowadzenie wyspy, dzięki czemu obie te przestrzenie będą spójne i ciekawie połączone

Warto też sobie poszukać inspiracji, tzn. wybrać kilka zdjęć ogólnych oraz kilka z detalami, na których nam zależy żeby znalazły się w wymarzonej kuchni. Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiące słów.

Sprzęt AGD w Kuchni

Na sam koniec zostaw sobie wybór sprzętu AGD. Zastanów się, czy chcesz mieć sprzęty do zabudowy, czy wolnostojące. Ważne, jest aby w kuchni uwzględnić:

  • lodówka i może dodatkowa zamrażarka, do zabudowy czy wolnostojąca?
  • piekarnik klasyczny, z mikrofalą lub parowy,
  • okap do zabudowy, czy wolnowiszący  (60 czy 90),
  • płyta gazowa lub indukcyjna (60 czy 90),
  • zmywarka o wymiarze 45 czy 60,
  • zlew i jego armatura – bateria z wyciąganą wylewką, czy klasyczna?

Przebrnąłeś przez całość? Rozpisałeś sobie krok po kroku, czego potrzebujesz i co jest Twoim marzeniem w kuchni? To bardzo dobrze. Teraz czas na najtrudniejsze pytania.

Czy według Ciebie podczas projektowania najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność pracy? A może ergonomia i wygląd kuchni? Albo sama cena? Zastanów się, które z tych pytań będą Twoim wyznacznikiem przy projektowaniu.

Kolejny ważny punkt. Pomyśl również nad budżetem. Jaką kwotę chcesz przeznaczyć na jej wykończenie? Od tego będzie, tak naprawdę zależało, jakie materiały i jakie mechanizmy wewnętrzne będziemy mogli zastosować podczas aranżacji Twojej kuchni.

Jeśli szukasz inspiracji, to sprawdź zrealizowane przez firmę Idea Kuchni projekty kuchni i zobacz, który najbardziej trafia w Twoje potrzeby.