Wyspa kuchenna czy warto?

Wyspa kuchenna to duży, wolnostojący element zabudowy kuchennej, który nie jest połączony z ciągiem blatów roboczych rozmieszczonych pod ścianami. Może pełnić różne funkcje, w zależności od potrzeb. Wyspa kuchenna wykorzystywana jest coraz chętniej nie tylko w kuchniach otwartych, ale i w zamkniętych. Oczywiście pod warunkiem, że pomieszczenie jest wystarczająco duże.

Wyspa kuchenna zalety

Jedną z głównych zalet wyspy jest to, że pracując przy niej mamy otwartą przestrzeń. Nie jesteśmy ograniczeni otaczającymi nas szafkami wiszącymi lub sprzętami AGD. Naprzeciwko wyspy zwykle znajduje się salon bądź jadalnia, w związku z czym mamy lepszy kontakt z pozostałymi domownikami.

Wyspa ustawiona mniej więcej na środku kuchni pozwala nam na lepszą organizację pracy. Przy wyspie łatwiej jest ustawić kuchnię funkcjonalnie. Zapoznaj się również z temat – trójkąt roboczy w kuchni. Wyspa jest również “twarzą” kuchni otwartej, bo dzięki niej jest zwrócona w kierunku salonu. Może służyć jako miejsce do pracy, ale również jako miejsce do siedzenia do spożywania szybkich śniadań itp.
Jest to o tyle fajne, że wspólne gotowanie stanie się przyjemnością, a nie męczarnią. Możemy we dwoje stanąć naprzeciw siebie i przygotować ulubione danie – sałatkę, kanapki itd. rozmawiać utrzymując kontakt również kontakt wzrokowy.

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie wyspy kuchennej, to warto przedyskutować najważniejsze kwestie z projektantem wnętrz. Trzeba ustalić bowiem ustawienie i wymiary wyspy, tak aby nie zakłócała komunikacji między kuchnią, a innymi pomieszczeniami.

Wyspa kuchenna odległości

Bardzo często kuchnia otwarta ma kształt litery U, o kształtach w kuchni możecie przeczytać w naszym innym wpisie – kształty kuchni. Wracając do litery U, powinna mieć ona co najmniej 360 cm długości. Skąd ten wynik? Otóż dodając do siebie długość wyspy, odległość między wyspą a szafkami oraz głębokość szafek położonych po każdej stronie pomieszczenia.
Podsumowując:

  1. Blat roboczy na wyspie powinien mieć min. 80 cm.
  2. Odległość między wyspą a szafkami powinna wynosić min. 80-90 cm.
  3. Głębokość szafek – min. 60 cm.

Zamiast typowej wyspy kuchennej można też zastosować półwysep, który z kolei wymaga szerszego przejścia. W tym przypadku pomieszczenie może być węższe o 40 cm lub półwysep szerszy o 40 cm.
Kuchnia jest zbyt mała, ale zależy Ci na wyspie?
Na to też jest sposób! Można zrezygnować z układu szafek w U i ułożyć je np. w kształcie L. Dzięki temu zyskamy dodatkowe 60 cm. A jeżeli i ten układ nie pomoże, to warto zastanowić się nad delikatnym wysunięciem wyspy w stronę salonu. Ponadto warto wspomnieć, że wyspa kuchenna powinna być oddalona od mebli i sprzętów AGD o co najmniej 90 cm.

Wyspa kuchenna w mieszkaniu czy w bloku?

W każdym z wymienionych powyżej lokalizacji powinna być możliwość zastosowania wyspy kuchennej, ale oczywiście wszystko zależy od tego, jaką powierzchnię w kuchni mamy do dyspozycji. Wiele kwestii aranżacyjnych warto omówić z projektantem wnętrz, który doradzi, podpowie i zasugeruje odpowiednie rozwiązania. Niemniej jednak wyspa kuchenna, to taki element wyposażenia kuchni, który na pewno warto mieć. Zgodnie z obowiązującymi trendami, wyspa i półwysep to najchętniej wybierane dodatki do kuchni, dlatego pamiętajmy o tym elemencie podczas aranżacji kuchni.