Oświetlenie w kuchni – co wybrać?

Meble wybrane, sprzęt AGD również, to teraz przyszedł czas na to, aby podjąć decyzję jakie oświetlenie będzie królowało w Waszej kuchni.

Oświetlenie kuchni inspiracje

Projektując oświetlenie w kuchni najlepiej jest kierować się zasadami ergonomii. Co to znaczy? Trzeba wyznaczyć w pomieszczeniu mniejsze strefy i przypisać im odpowiednie funkcje. Dlatego też zastanów się, gdzie będą dominowały poniższe oświetlenia:

  • oświetlenie zadaniowe,
  • oświetlenie centralne, tzw. ogólne,
  • oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie centralne to zwykle lampa umieszczona na środku pomieszczenia. Takie oświetlenie jest najmniej efektywne. Źle oświetla strefy robocze, np. pod wiszącymi szafkami powstają cienie, które uniemożliwiają nam wykonywanie zadań. Wybierając to oświetlenie należy dobrać dodatkowe źródło światła, które doświetli wszystkie zakamarki kuchni. Do oświetlenia ogólnego możemy zastosować: plafon, oprawy świecące w dół, żyrandol lub listwę halogenową.

Oświetlenie nad stół i strefy robocze

Oświetlenie zadaniowe to głównie oświetlenie stref roboczych, dzięki którym przygotowujemy posiłki. Są to miejsca, które pozwalają nam na realizację codziennych obowiązków. Dlatego też wymagają, jak najwięcej oświetlenia. Oświetlenie takie powinno być jasne, ale nie oślepiające. Strefami zadaniowymi są:

  • blaty robocze,
  • płyta grzewcza,
  • stół kuchenny i zlewozmywak.

W oświetleniu zadaniowym stosuje się punkty halogenowe, paski ledowe lub żarówki halogenowe, które są montowane w częściach podszafkowych. Do oświetlenia stołu można wykorzystać z kolei lampy wiszące.

Oświetlenie led do kuchni

Ostatnim oświetleniem, które jest stosowane w kuchni, jest oświetlenie dekoracyjne. Jest ono nieobowiązkowe i zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Dzięki niemu możemy nadać kuchni dodatkowy urok/klimat. Oświetleniem dekoracyjnym może być także oświetlenie podszafkowe. Jeśli w kuchni dominują szafki przeszklone, to w ich wnętrzu można zamontować żarówki lub taśmy LED-owe.

Jednak ponieważ jest to oświetlenie dekoracyjne, to jego moc powinna być minimalnie o połowę słabsza od oświetlenia podszafkowego. Powstanie wtedy w kuchni fajny i przyjazny klimat. Oświetlenie ledowe można zamontować w cokołach albo w suficie podwieszanym, co tworzy ciekawy efekt wizualny.

Warto przypomnieć, że mamy do dyspozycji kilka barw światła – ciepłe, zimne i neutralne. Światło robocze ma pobudzać do pracy, więc polecamy barwę zimną lub neutralną. Z kolei światło główne i światła dekoracyjne mogą być w barwie ciepłej. Z doświadczenia wiemy jednak, że zdecydowana większość klientów preferuje we wszystkich strefach jednolity kolor. Zazwyczaj jest to barwa neutralna.

Pamiętaj, że projekt kuchni to nie wszystko. Oświetlenie jest również ważną częścią, która wpłynie na wygląd i funkcjonalność kuchni. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi projektami wnętrz. Na nich zobaczycie, w jaki sposób rozmieszczamy oświetlenie.