Jak zaprojektować kuchnię na lata?

Marzycie o kuchni, która będzie idealnie odzwierciedlać nie tylko obecne potrzeby, ale i będzie świetnie wpisywała się w temat funkcjonalności oraz nowoczesności za X lat? Jeśli tak, to w tym artykule dowiecie się co trzeba zrobić, aby wnętrze kuchenne zachwycało Was przez długi czas. Stwórzcie razem z nami trwały i nowoczesny projekt kuchni.

Wybór trwałych materiałów – meble kuchenne

Wybór materiałów na zabudowę kuchenną, wbrew pozorom nie jest wcale łatwym zadaniem. Dlaczego? Otóż wszystko zależy od tego w jakim stylu chcecie zaprojektować kuchnię. Czy to ma być dominacja stylu klasycznego, nowoczesnego, skandynawskiego czy jeszcze może jakiegoś innego?

Jeśli ustalimy, w jakiej tonacji oraz w jakim stylu będzie zaprojektowane wnętrze, to następnie możemy przejść do wyboru materiałów. Najpopularniejszym budulcem kuchni w stylu klasycznym jest drewno. Meble wykonane z tego materiału cechują się trwałością i dobrym wyglądem przez kolejne lata. Jedynym minusem tej opcji jest przede wszystkim fakt, że meble typowo drewniane są dość drogie. Dlatego też, jeśli marzymy o tym materiale o takim wyglądzie, a nie mamy zbyt dużego budżetu, to warto wybrać fronty fornirowane, które są pokryte naturalną drewnianą okleiną.

Z kolei przy kuchniach nowoczesnych najczęściej stosowanym materiałem jest lakierowana płyta mdf. Przy niższym budżecie możemy zastosować podobne kolorystycznie płyty laminowane. Pamiętajmy również, że te płyty laminowane występują również w dekorach drewnopodobnych.

Wybierając materiały do kuchni trzeba też zwrócić uwagę, czy cechują się one odpowiednią odpornością na zarysowania, czy są odporne na chłonięcie tłuszczu oraz na ewentualne zachlapania wodą.

Wybór sprzętu AGD do kuchni i innych technologicznych rozwiązań

Przemyślcie układ przestrzeni, aby zapewnić optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Zadbajcie o ergonomiczne rozmieszczenie sprzętu AGD, tak aby wszystko było pod ręką i ułatwiało codzienne czynności.

Jeśli chodzi o wybór sprzętów AGD typu piekarnik, zmywarka, mikrofala, to na etapie projektowania kuchni zastanówcie się, które z tych sprzętów będziecie na w pełni wykorzystywać. Nie powinniście wybierać wszystkich dostępnych opcji sprzętów AGD, jeżeli z nich nie będziecie korzystać. To ma być przemyślany wybór.

W przypadku tego tematu warto zwrócić uwagę na temat trójkąta roboczego i organizacji szafek. Omawialiśmy to już przy okazji innego artykułu, więc zachęcamy Was do zapoznania się z tą tematyką – organizacja kuchni porady

Jak wiemy każda kuchnia, nieważne czy jest duża czy mała musi pochować ogromną ilość gadżetów i przyborów kuchennych. Tutaj z pomocą przychodzą głębokie szuflady i półki, które umożliwią przechowywanie akcesoriów kuchennych. Dzięki temu blaty kuchenne będą wolne od zbędnych sprzętów, pojemników itp.

Dlatego ze względu na wygodę warto w tym przypadku zwrócić uwagę na meble wykonane na wymiar. Meble modułowe, również są fajne ale już będą miały swoje ograniczenia. Czasem nie warto iść na kompromisy i należy wybrać najlepszą dostępną opcję.

Miejsce do pracy i gotowania w kuchni

Ostatnim aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni na lata jest wygodne miejsce do pracy. Lubicie gotować i potrzebujecie dużej przestrzeni roboczej? A może preferujecie elegancję i estetykę? Znajdźcie równowagę między funkcjonalnością a stylem, tworząc projekt kuchni, który odzwierciedla Wasze indywidualne preferencje.

Wszystko musi być idealnie zorganizowane, tak aby z łatwością można było przygotowywać ulubione potrawy. Im więcej blatów roboczych w kuchni, tym lepiej dla nas.

Jeżeli Wasza przestrzeń pozwala na zastosowanie wyspy kuchennej, to będzie to jedno z lepszych rozwiązań. Zyskacie nie tylko dodatkowy blat roboczy do wspólnego gotowania, ale i sprawicie, że będzie to opcja idealnie wybrana na kolejne lata. Wyspa będzie stanowiła punkt centralny kuchni, co w rezultacie sprawi, że Wy i Wasi goście, będziecie tam wspólnie spędzać dużo czasu.

Kuchnia na lata powinna cechować się trwałością, estetyką i uniwersalnością. Decydując się od razu lepszy na projekt, który ma posłużyć Wam przez wiele kolejnych lat, zapomnicie o dodatkowych i kosztownych remontach. Od razu otrzymacie docelową i wymarzona kuchnie na długi czas. Zapraszamy do wspólnego projektowania!