Kuchnia w stylu retro – odkryj, jak powinna wyglądać!

Marzycie o kuchni pełnej nostalgii, oczarowującej retro estetyką? Styl retro jest nie tylko modny, pozwala on także na stworzenie wyjątkowego, niepowtarzalnego wnętrza, które przywołuje czasy minionych dekad. Projekt kuchni w stylu retro może być wymagającym zadaniem dla projektanta wnętrz, ponieważ wymaga pewnej wiedzy i zrozumienia tego charakterystycznego designu. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie zaplanować projekt kuchni w stylu retro.

Kuchnia w stylu retro – inspiracje przeszłością

Aby prawidłowo przygotować projekt kuchni w stylu retro, ważne jest, aby zacząć od zgłębienia inspiracji przeszłością. Styl retro często czerpie z lat 50. i 60., kiedy to dominowały kolorowe akcenty, prostota formy i charakterystyczne wzory. Przeglądając czasopisma z tamtych lat, fotografie rodzinne lub filmy, możesz znaleźć cenne inspiracje do wykorzystania w swoim projekcie. Pamiętajcie jednak, aby zachować równowagę między retro a nowoczesnością, aby stworzyć kuchnię, która będzie harmonijnie wpisywać się w dzisiejsze trendy.

Kuchnie w stylu retro można też z powodzeniem zaprojektować w małych wnętrzach, więc tutaj tak naprawdę nie mamy żadnych przeszkód jeśli chodzi o powierzchnię. Największym ograniczeniem, jakie może się tutaj pojawić to z pewnością fakt, że trudniej jest zaprojektować trójkąt roboczy, ale dla doświadczonego projektanta wnętrz to nie problem! Mała kuchnia w stylu retro powinna być tak przygotowana, aby znalazły się w niej:

  • przeszklone fronty szafek, które optycznie powiększą wnętrze kuchenne,
  • małe stoliki przykryte obrusem lub bieżnikiem,
  • sprzęty AGD z frontami w stylu vintage.

Jeśli chodzi o kolory, które warto zastosować w kuchni w stylu retro to są to z pewnością biel, beż oraz pastele i jasne barwy.

Meble kuchenne w stylu retro – serce kuchni

Meble kuchenne stanowią serce każdej kuchni. W przypadku omawianego typu projektu nabierają one szczególnego znaczenia. Wybierając meble kuchenne w stylu retro, warto postawić na solidne, trwałe materiały, np. drewno lub metal. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne wzory i detale, które wprowadzą nostalgiczny klimat. Klasyczne szafki z panelami w kontrastujących kolorach, chromowane uchwyty i stylowe nóżki to elementy, które doskonale podkreślą retro charakter kuchni. Meble kuchenne w tym designie mogą być wykonane na zamówienie. Możecie też znaleźć kilka ciekawych propozycji w sklepach, oferujących meble vintage.

W kuchni retro warto postawić na meble do zabudowy, ponieważ najczęściej sprzęty AGD są w nowoczesnym designie, a my chcąc je przełamać możemy zastosować fronty w starym stylu. Okap najlepiej wybrać w wersji podszafkowej, dzięki czemu nie będzie się tak bardzo rzucał w oczy.

Stwórz nostalgiczny urok w kuchni z dodatkami

Projektując kuchnię w stylu retro, nie musisz ograniczać się wyłącznie do elementów vintage. Kombinacja retro z nowoczesnymi dodatkami może stworzyć interesujący kontrast, który doda oryginalności Waszemu wnętrzu. Możecie postawić na klasyczne szafki w stylu retro i zestawić je z nowoczesnymi sprzętami AGD. Ciekawym pomysłem może być również wykorzystanie nowoczesnych oświetleń LED, które wprowadzą subtelny klimat do kuchennego wnętrza.

Z ciekawszych propozycji możecie poszukać staromodnych detali typu wieszak na patelnię lub na inne przyrządy do gotowania. Ręczny moździerz, ręczne młynki i inne gadżety kuchenne, które wymagają manualności, mogą również wprowadzić ciekawy klimat. W stylu retro warto wybrać też wazony, misy, tace czy obrusy i bieżniki. Dzięki temu kuchnia nabierze klimatu prosto z lat 50.

Poszukajcie projektanta wnętrz, który zaproponuje ciekawe rozwiązania! Odezwij się do nas! Umówimy się na spotkanie, podczas którego omówimy Wasze potrzeby i oczekiwania.