Projekt kuchni w Warszawskich mieszkaniach

Każdy z nas ma inna wizję wymarzonej kuchni. Projekt kuchni jest dla projektanta jak i właściciela sprawą najwyższej rangi. Bez względu na źródła inspiracji wnętrza naszych domów i mieszkań znacznie się różnią się od siebie. Nawet taki sam projekt kuchni, realizowany w pomieszczeniu o innym kształcie pozwoli otrzymać indywidualny efekt.

Ograniczona przestrzeń, a kuchnia

Kluczowym elementem w projektowaniu kuchni w mieszkaniach jest ich ograniczona przestrzeń

Projektując kuchnie w Warszawskich mieszkaniach musimy wykorzystać potencjał pomieszczenia w 100%. Musimy wyeksponować najważniejsze elementy kuchni, zamienić jej wady w zalety. Dlatego pomieszczenie w którym będzie znajdowała się  kuchnia musi być dokładnie przeanalizowane przez projektanta.

Małe kuchnie nie muszą być mało funkcjonalne i nudne. Właśnie dzięki małej przestrzeni możemy zastosować rozwiązania, które zapewnią pełną funkcjonalność. Jako projektant kuchni i wnętrz w Warszawie, uwielbiam takie wyzywania.   

W projektach kuchni, które są wąskie lub zwyczajnie małe stawiamy na styl minimalistyczny. Takie działanie pozwala zachować harmonię i nie przytłoczyć dużą ilością wzorów lub kolorów.

Aby projekt kuchni w pełni realizował nasze założenia spójności, należy dokładnie przemyśleć układ oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów, w tym również sprzętów AGD. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów kuchennych wpływa nie tylko na sferę wizualną ale również funkcjonalną. Podczas gotowania wszystko czego potrzebujemy powinno być pod ręką, np. blat roboczy obok płyty do gotowania, ogranicza zbędne przemieszczanie się po kuchni.

Kolejnym elementem podczas tworzenia projektu kuchni jest to, czy kuchnia połączona jest z salonem. Większa część mieszkań, oferowana przez deweloperów na rynku pierwotnym posiada aneks kuchenny zamiast odrębnego pomieszczenia. W takich przypadkach, projektując kuchnie nie możemy zapominać o spójności pomiędzy pomieszczeniami. Projekt wnętrza i projekt kuchni nie muszą tworzyć swoistej całości, jednak nie mogę być zbyt kontrastowe i zwyczajnie się ,,gryźć”. Pierwsza faza projektu kuchni i wnętrza powinna skupiać się na dobraniu podobnych faktur i kolorów, które do siebie pasują.

Jednocześnie ogromne i bardzo istotne znaczenie ma element, który łączy pokój dzienny z aneksem kuchennym, strefę dzienną z kuchenną.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem, na które się decydujemy to wyspa kuchenna lub barek, a nawet sam stół. Atutem stołu jest jego mobilność, co pozwala traktować go jako oddzielny element albo ruchomy łącznik obu stref.   

Kuchnia zamknięta, co dalej?

A co jeżeli mamy kuchnię zamkniętą, czyli jako odrębne pomieszczenie?

Wbrew wszystkiemu takie rozwiązanie, aby kuchnia była odizolowana od pozostałych pomieszczeń ma bardzo dużo zalet.

Między innymi zapach gotowanych potraw nie roznosi się po całym mieszkaniu, jak również nieład pozostawiony podczas przygotowań, zostaje niezauważony przez gości.

Skupiając się na wersji wizualnej, to największą zaletą kuchni zamkniętej jest większa dowolność podczas projektu i aranżacji.

Jeżeli projektujemy kuchnie, która jest osobnym zamkniętym pomieszczeniem, możemy wprowadzi kolory oraz faktury, które w żaden sposób nie będą nawiązywały do pozostałego wyposażenia mieszkania.