Dwukolorowa kuchnia – co wybrać?

Zacznijmy od początku, chcemy mieć nowoczesne wnętrze kuchenne o atrakcyjnym wyglądzie. Czy połączenie dwóch różnych kolorów może sprawić, że całość będzie wyglądała naprawdę ciekawie? Przeczytajcie sami!

We wnętrzach możemy zastosować różne materiały, różne kolory oraz kilka rodzajów wykończeń powierzchni. Kolorami gładkimi możemy nazwać powierzchnie typu, np. mdf lakierowany lub płyta laminowana, czy akryl. Występują one w gładkich kolorach, np. biały, szary lub czarny. Ważne żeby zapamiętać, że są bez tekstury czy usłojenia. Przy wyborze kolorów najczęściej posługujemy się wzornikiem NCS lub RAL.

Oprócz kolorów mamy we wnętrzach do dyspozycji również materiały imitujące drewno. Są to między innymi fornir, płyta laminowana oraz drewno. Mogą mieć jakiś naturalny wzór oraz usłojenie, w przypadku drewna. No i teraz najlepsza część. Wszystkie wymienione wyżej typy materiałów, a właściwe ich powłoki można wykończyć na kilka sposobów. Tutaj do dyspozycji mamy: połysk, półmat lub mat.

Jakie kolory do kuchni?

Jeśli chodzi o wybór kolorystyki to zdecydowanie najprościej jest wybrać jednolitą kolorystykę. W zależności od wielkości powierzchni, można zdecydować się na jasną tonację, powiększającą pomieszczenie lub ciemną, która sprawi że wnętrze będzie bardziej wyraziste. Najczęściej w naszych projektach stosowane są dwa typy rozwiązań.

Pierwszy to połączenie w kuchni dwóch kolorów lub koloru i drewna, w proporcjach pół na pół. Dobrym przykładem jest tutaj, np. wykonanie w kuchni szafek dolnych w drewnie, a górnych szafek w kolorze. Takie połączenie sprawi, że kuchnia będzie zrównoważona pod kątem ciężkości i będzie posiadała naturalne linie odcięcia kolorów i faktur.

Drugie rozwiązanie, które możemy zastosować, to kuchnia w jednolitym kolorze, ale urozmaicona kontrastowym kolorem lub dodatkami z drewna.

Nowoczesna kuchnia – trendy

Co do trendów, aktualnie bardzo popularny jest kolor biały, ale ostatnio coraz częściej wypiera go kolor szary, a oba są najbezpieczniejszym i najczęstszym wyborem naszych klientów. Wynika to z tego, że są to kolory neutralne. Można je spokojnie połączyć z drewnianymi dodatkami albo z antracytem czy grafitem.

Kuchnia z wykorzystaniem wielu kolorów świetnie prezentuje się przede wszystkim na dużych powierzchniach. Niemniej jednak łączenie zbyt dużej ilości różnorodnych barw ze sobą może sprawić, że wnętrze będzie przytłaczające.

Jak urządzić kuchnię – połysk, mat, czy półmat?

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór pomiędzy połyskiem, półmatem a matem. My w praktyce radzimy, żeby zdecydować się na mat, albo na półmat. Jeśli dół jest np. matowy, to góra też taka powinna być. Jeżeli zrobilibyśmy dół w macie, a górę w połysku to całość może być po prostu chaotyczna. Wyjątkiem jest sytuacja, w której szafki dolne są w drewnie a góra, np. w kolorze. Wtedy drewno można wykonać w półmacie, a górę w połysku (zwłaszcza gdy jest w kolorze czarnym).

Kuchnia dwukolorowa daje nam też pole manewru pod względem dodatków. Pozwala wprowadzić do wnętrza różnego rodzaju surowce typu drewno, kamień itp. Dzięki temu możemy uzyskać świetne przełamanie obszarów w kuchni. Całość będzie wyglądać dzięki temu nowocześnie i estetycznie, a sama zabudowa nabierze fajnego charakteru.