Jaki okap kuchenny wybrać i na co się zdecydować?

Okap w kuchni? To z pewnością trudny wybór! Dlatego też nasuwa się nam podstawowe pytanie… okap w zabudowie, wolnowiszący, klasyczny czy może nowoczesny?

Rodzaje okapów kuchennych

Zanim zdecydujecie, to przypomnijmy, jakie rodzaje okapów istnieją:

  • okap przyścienny – najczęściej spotykany w kształcie odwróconej litery T. To jeden z najbardziej typowych okapów, jakie dostępne są na rynku. Mają różne wielkości (najczęściej 60 lub 90) oraz kształty. Dzięki temu bez problemu dopasujecie go do swojej kuchni. Może mieć również trochę inny fantazyjny kształt. Wersja okrągła, prostokątna lub skośna też są całkiem fajne.
  • okap wyspowy – montuje się go do sufitu nad wyspą kuchenną (stąd też jego nazwa). Stanowi pewnego rodzaju ozdobę wnętrza. Może mieć kształt prostokąta, tuby lub nowoczesny, przypominający designerską, ciekawą lampę.
  • okap do zabudowy, to okap przeznaczony do zabudowy w szafce meblowej. Bardzo fajnie sprawdza się w przypadku małych wnętrz kuchennych oraz w aranżacjach, gdzie zależy nam na ukryciu okapu, czyli w kuchni połączonej z salonem. Pamiętajmy, że tego typu okap zajmuje część przestrzeni wewnątrz szafki.
  • okap sufitowy, który zwykle montujemy w suficie podwieszanym z GK. Sprawdza się świetnie w przypadku nowoczesnych wnętrz, w których nie chcemy aby jakiekolwiek sprzęty AGD były na widoku.
  • okap blatowy, tzw downdraft, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Jest montowany w blacie i wysuwany w trakcie gotowania, czyli wtedy gdy go najbardziej potrzebujemy.
  • okap połączony z płytą grzewczą – dosyć nowoczesne i do tego minimalistyczne rozwiązanie. Dzięki temu zyskujemy wolne miejsce nad płytą do gotowania, ale tracimy szafkę na dole pod płytą. Okap znajduje się bezpośrednio przy oparach, więc jest bardzo wydajny.

Jak podłączyć okap kuchenny?

Istotne uwagi na sam koniec. Pamiętajmy, że każdy okap można podłączyć na 2 sposoby:

  • jako wyciąg, czyli wtedy jest podłączony do kanału wentylacyjnego,
  • jako pochłaniacz, czyli nie jest podłączony do wentylacji. Konieczne jest wtedy zastosowanie filtra węglowego, który oczyści nam powietrze zasysane przez okap.

Podczas wyboru okapu zwróćcie również uwagę na jego moc. Optymalnie dobrany okap kuchenny filtruje całe powietrze z kuchni przez co najmniej 6 razy w ciągu godziny. Należy także sprawdzić jego głośność bo im cichszy okap, tym przyjemniej się z niego korzysta!

Sami widzicie wybór jest dosyć duży. Dlatego też zanim podejmiecie ostateczną decyzję sprawdźcie, który rodzaj okapu najlepiej wpisuje się w klimat Waszej kuchni. Dopiero w następnej kolejności, powinniście skupić się na tym, aby wybrać konkretny model, parametry, kolor i wielkość.

Wybór będzie zdecydowanie prostszy, jeżeli sami będziecie wiedzieli, czego szukać 🙂

Zobaczcie również projekty kuchni, które udało nam się zrealizować i zobaczcie, jak tam zamontowane zostały okapy kuchenne.