Lamele w kuchni – nowoczesny trend

Szukacie pomysłu na aranżację swojej kuchni? Chcecie, aby wnętrze było zrobione ze smakiem, a dodatkowo żeby zachwycało? W takim razie jednym z ciekawych rozwiązań, które może nam bardzo ładnie urozmaicić pomieszczenie są tzw. lamele.

Dzisiaj opowiemy Wam czym są, z czego się je robi oraz gdzie je najlepiej zamontować.

Lamele ścienne – czym są?

Lamele są to listwy ozdobne, które stanowią trwałe wykończenie wnętrz. Mają pionową konstrukcję. Wykonywane są z wąskich i długich desek lub elementów. Główną zaletą lameli jest ich trwałość. Oprócz tego warto wspomnieć, że ich cena i sposób montażu są również zachęcające.

Lamele drewniane, czy aluminiowe?

Lamele najczęściej wykonuje się z drewna. Jest to tworzywo naturalne, które pasuje zarówno do domów, jak i mieszkań. Mogą być z powodzeniem zastosowane we wnętrzach o stylu, np. nowoczesnym lub rustykalnym. Drewno najlepiej jest zabezpieczyć impregnatem, dzięki czemu łatwiej będzie je można umyć.

Lamele drewniane mogą być wyprodukowane z dębu, sosny, bambusa, a nawet jesionu. Kolor drewna uzależniony jest od tego, z którego materiału zostały wykonane. Na barwę lameli wpływ ma również ich wykończenie. Możemy spotkać lamele fornirowane lub laminowane czyli wykonane z okładzin drewnopodobnych.

Oprócz lameli drewnianych, wyróżniamy również lamele aluminiowe. Te z kolei najczęściej wykorzystywane są do produkcji żaluzji oraz pergoli tarasowych.

Lamele w kuchni – gdzie je ułożyć?

Skoro wiecie już czym są lamele oraz z czego się je produkuje, to należy odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czyli gdzie i jak ułożyć lamele w kuchni? Lamele w kuchni układa się pionowo lub poziomo – na ścianie, suficie lub wyspie kuchennej. Rzadziej natomiast stosujemy je na podłodze. Mogą one pokryć całą ścianę lub jej fragment.

Z lameli można wykonać ciekawą ścianę działową, która będzie stanowiła nowoczesne rozdzielenie kuchni połączonej z jadalnią, bądź salonem. Lamelowe konstrukcje można dodatkowo urozmaicić światłem w postaci oświetlenia LED.

Stosując lamele w swoich wnętrzach otrzymujemy ciekawy detal który może w bardzo fajny sposób przełamać monotonne wnętrze  i nadać mu  niepowtarzalnego charakteru.