Meble kuchenne na wymiar, czy gotowe zestawy?

Projekt Twojej kuchni jest już gotowy? W takim razie teraz przyszła pora na to, aby wybrać właściwe meble.

No i tutaj pojawia się pytanie, co wybrać – meble kuchenne na wymiar, czy zestaw złożony z typowych szafek, czyli gotowych modułów? Zapoznaj się już teraz z naszą opinią.

Meble kuchenne na wymiar – czy to właściwy wybór?

Meble na wymiar są najlepszym rozwiązaniem. Można je w pełni przystosować do każdej kuchni, wykorzystując całą dostępną przestrzeń. Dopasowanie do pomieszczenia jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest przystosowanie mebli do konkretnego użytkownika.

W kuchniach na wymiar można wybrać wielkość szafki z dokładnością, co do 1mm. Oprócz tego sam decydujesz, z jakiego materiału ma zostać wykonana, jaki będzie jej kolor i wyposażenie. Masz tak naprawdę wpływ na każdy parametr.

Możesz budować również szafki o nietypowych kształtach, czy tworzyć fronty z nietypowym frezem. W tej opcji jest naprawdę duże pole manewru. Natomiast, decydując się na takie meble trzeba znaleźć wiarygodną pracownię stolarską, najlepiej taką z polecenia, która będzie potrafiła sprostać naszym wymaganiom.

Ceny zestawów mebli na wymiar mogą różnić się w zależności od stopnia profesjonalizmu stolarni, która je wykonuje. Jeśli masz gotowy projekt, to produkcja takich mebli nie będzie niczym trudnym, ani skomplikowanym. Ponadto meble na wymiar nie muszą być dużo droższe od markowych mebli modułowych.

A może meble kuchenne modułowe?

Takie zestawy są składane z gotowych elementów i kompletowane przez przywiezienie z magazynu, szafek wyprodukowanych wcześniej. Można wybrać dla siebie coś z oferty, jednego z dużych producentów znanych marek meblowych.

Zazwyczaj można poprosić o pomoc firmowego projektanta, który w ciągu godziny przygotuje projekt, ustawiając gotowe moduły. Zazwyczaj szafki są dostępne w rozmiarach co 5 cm lub co 10 cm.

Jeżeli zostanie w narożniku miejsce, można je wypełnić blendą, czyli zaślepką. Większy jest problem z wysokością szafek, ponieważ do dyspozycji są zwykle 2-3 wysokości. Ciężko jest też dopasować zabudowę do wysokości sufitu.

Kolejnym ograniczeniem jest kolorystyka i dostępne materiały. Musisz wybrać z katalogu, jeden z kilkunastu modeli, co stanowi kolejne, spore ograniczenie. Cena po doliczeniu kosztów transportu i montażu oraz logistyki nie jest również najniższa. Może  tylko nieznacznie odbiegać od kosztów zaproponowanych przez mniej znaną stolarnię.

Jakie są w takim razie plusy mebli modułowych? 

Głównie, to łatwa dostępność oraz często dłuższa gwarancja niż w meblach pochodzących ze stolarni. Takie meble są idealne do mieszkań na wynajem, lub dla mniej wymagających użytkowników.

Czy na coś jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Najważniejszymi aspektami, które musisz wziąć pod uwagę, to przede wszystkim materiały, z jakich meble są wykonane, jakie jest ich wykończenie oraz jak wygląda ich montaż.  Montaż jest bardzo ważny, ponieważ zanim zamówisz meble, poproś o możliwość obejrzenia jakiegoś skończonego kompletu.

Meble posiadają wiele zakresów i możliwości regulacji. Każdy zestaw można zmontować dobrze lub źle. Dopilnuj żeby montażyści się nie spieszyli.

Warto również zwrócić uwagę na mechanizmy i systemy, w które wyposażona jest kuchnia. Meble na wymiar najczęściej są wyposażone w okucia i mechanizmy firmy Blum, w których standardem jest dożywotnia gwarancja. Innym renomowanym producentem wyposażenia jest Peka. Dlatego też warto zapytać, jakie mechanizmy i jakie zawiasy zostały uwzględnione w wycenie mebli.

Kuchnia to miejsce, z którego powinieneś być w pełni zadowolony, więc poświęć temu pomieszczeniu wystarczająco dużo uwagi!

Dobrze je zaprojektuj i ustal wszystkie szczegóły, a zobaczysz że efekty będą w pełni zadowalające!

Pamiętaj, że projekt jest planem na podstawie, którego będą odbywały się wszystkie zaplanowane działania, od wykończenia pomieszczeń przez produkcję i montaż mebli.