Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Bardzo często rozpisujemy się na temat projektów kuchni, salonów, czy jadalni, ale warto żebyście wiedzieli też o tym, że zajmujemy się projektami ogólnymi mieszkań.

Zdarzało nam się już zaprojektować pokoje zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. W związku z tym, że rok szkolny właśnie wystartował, to jest to dobry moment żeby się zastanowić nad tym, co w takim pokoju powinno się znaleźć?

Jak powinien być zaaranżowany, żeby dziecko dobrze czuło się w swoim królestwie? 🙂

Projekt pokoju nastolatków – co w nim powinno się znaleźć?

W każdym pokoju dziecka powinna znaleźć się przestrzeń do nauki, relaksu i zabawy. Przestrzeń do nauki, to najczęściej biurko o szerokości min. 120cm oraz wygodne krzesło z regulacją wysokości. Dzieci wraz z wiekiem rosną, dlatego pamiętajmy o tym żeby można było dopasować wysokość siedziska do wzrostu dziecka.

Nasze pociechy z reguły mają też wiele książek, lektur, czy różnych pomocy, więc przyda się regał na książki lub półka na wspomniane lektury. Ważne jest jednak to, żeby otwartych półek w strefie nauki nie było zbyt dużo. Postawione tam rzeczy mogą rozpraszać i przeszkadzać w nauce.

Niedaleko biurka fajnie jeżeli znajdzie się tablica wraz z planem lekcji i przypinkami o sprawach o których nie można zapomnieć.

Pokój młodzieżowy – jak go urozmaicić?

Co w innych strefach?

Dzieciaki lubią jeżeli przestrzeń w ich pokoju jest spersonalizowana. Czyli taka przestrzeń, w której pojawią się ich idole bądź bohaterowie, na których się wzorują. Dajmy im trochę przyjemności. Jeżeli Wasze dziecko wyrosło już z etapu bajkowych postaci, to warto zastanowić się nad ścianami w kolorze pasteli.

Zwłaszcza dla dziewczynek prośba żeby zmienić kolor ścian na pudrowy róż jest znakiem, że stały się już nastolatkami. Chłopcy z kolei mają trochę inne zainteresowania, najczęściej są to gry komputerowe, bądź sport. Warto pamiętać, że stanowisko gamingowe nie powinno być jednocześnie miejscem do nauki. Natomiast, jeżeli już tak jest, to powinno się dać łatwo przekształcić w strefę do pracy.

Pamiętajmy, że nie jest łatwo się skupić na nauce w miejscu gdzie podbija się wirtualny świat.

Oświetlenie w pokoju dziecka

Jedną z kolejnych najważniejszych rzeczy w pokoju dziecka jest oświetlenie. Jak już wiecie w kuchni mamy oświetlenie dekoracyjne, ogólne oraz zadaniowe. W przypadku pokoi również należy tak je dobrać, aby było dopasowane do stref.

Oświetlenie w strefie nauki nie powinno być zbyt mocne. Dzięki temu oczy nie będą się męczyć. Barwa światła powinna być neutralna lub zimna, żeby nie powodowała senności.

Na koniec najważniejsza sprawa.

Przed przystąpieniem do aranżacji takiego pokoju, usiądźmy ze swoją pociechą i pokażmy, jakie mamy dla nich pomysły i propozycje. Zapytajmy czego potrzebują i dajmy im możliwość wyboru. To ich wnętrze i ich aranżacja. To oni będą spędzać w tym pokoju najwięcej czasu, dlatego też całość musi im się podobać! 🙂