Kolory w kuchni

Macie już gotowy funkcjonalny projekt kuchni? Meble i blaty jeszcze nie zostały wybrane? W takim razie możemy zastanowić się nad kolorystyką kuchennego wnętrza.

Od czego najlepiej zacząć?

Na pewno kuchnia powinna być jasna i przytulna. Ciemne kolory pomniejszają optycznie pomieszczenie, a jasne je powiększają. Dlatego też jeśli macie niedużą kuchnię w bloku, to tutaj świetnie sprawdzą się jasne barwy.

Przez wiele lat naszej pracy z klientami, zauważyliśmy, że kolorystykę mebli kuchennych, można dobierać w zależności od pory dnia w której będzie użytkowana.

Mamy kuchnie, z których głównie korzystamy w ciągu dnia i te powinny być w jasnych kolorach oraz kuchnie użytkowane wieczorami. Dla tych drugich należy wybierać ciemną kolorystykę bo można je fajnie doświetlić kierunkowym oświetleniem sztucznym.

Co zrobić jeśli macie w kuchni dużo okien?

Wtedy można wybrać delikatnie ciemniejszy odcień mebli, bo za dnia pomieszczenie będzie naturalnie rozjaśnione światłem słonecznym. Wiadomo że ściany powinny mieć kontrastowo dobrany kolor w stosunku do mebli.

Jasne meble, ciemne ściany i odwrotnie.

Warto także zauważyć, że kolor mebli w kuchni oraz kolor blatów również powinny być kontrastowe.

Pamiętajmy o tym również, że dla kuchni nowoczesnych dedykowane są zimne kolory, tj. biel i szarość oraz graift, zaś do klasycznych wnętrz kolory ciepłe: kremowe, beżowe i brązy.

Podsumowując,
Kolorystykę kuchni dobierajmy według klucza opisanego powyżej, ale w przemyślany sposób. Jak mówią statystyki… podobno w Polsce, kuchnię remontuje się raz na 14 lat.

Jeśli nie chcemy żeby kuchnia była nudna, dobierzmy do niej ciekawe dodatki i akcesoria. Wymieniajmy je co jakiś czas, ponieważ to zdecydowanie bezpieczniejsza droga.