Aranżacja ściany nad blatem kuchennym

Ściana nad blatem kuchennym to taki obszar, który jest najbardziej narażony na działanie pary, wilgoci, czy osadzającego się tłuszczu. Jaki w takim razie wybrać materiał, żeby uniknąć tworzenia się nieestetycznych smug, a z czasem i pojawiającego się na wejściu do kuchni nieprzyjemnego zapachu?

Do wyboru mamy:

  • płytki,
  • farbę,
  • szkło,
  • drewno,
  • kamień,
  • tapetę.

Ściana nad blatem w kuchni – co wybrać?

Jeżeli zdecydujemy się na ostatnią z możliwych opcji, to trzeba pamiętać o tym, żeby tapeta była odporna na ścieranie i wilgoć. Nad blatem kuchennym świetnie sprawdzą się tapety z włókna szklanego lub winylowe.

Farba? W tym przypadku trzeba postawić na taką, którą łatwo „przemyć”. Farby ceramiczne są dobrym wyborem do wnętrza kuchennego, ponieważ cechują się wysoką jakością i odpornością.

Kolejną propozycją może być szkło, które będzie całkiem fajnie nadawać kuchni charakteru. Szkło odbija światło, dzięki czemu tworzy się ciekawe wrażenie „przestrzeni” w kuchni. Dodatkowo jeśli nie chcemy jednolitego koloru, to zawsze można pokryć je nadrukiem, co sprawi, że efekt będzie jeszcze ciekawszy.

A może by tak… postawić na jeden z dostępnych rodzajów kamienia? Do wyboru mamy: granit, marmur, beton lub też trawertyn. Kamień jest świetnym elementem wykończenia części nad blatem kuchennym, wygląda naprawdę estetycznie i stylowo. A do tego wszystkiego zabezpiecza przed wilgocią oraz zabrudzeniem. Tego typu wykończenie będzie łatwe do czyszczenia.

Drewno czy płytki – co będzie lepszym rozwiązaniem?

Bardzo wielu klientów w ostatnim czasie… decyduje się na to, aby we wnętrzu kuchennym były różnego rodzaju dodatki z drewna. Dlatego też można w bardzo fajny sposób wypełnić przestrzeń nad blatem kuchennym. Co powiedzielibyście na panele podłogowe lub płyty pokryte fornirem? W niektórych z tych opcji trzeba jednak zadbać o odpowiednią impregnację drewna, aby przez lata cieszyć się jego wyglądem. Niemniej jednak drewno wygląda gustownie, a kuchnia z takimi elementami cieszy oko.

Wracając natomiast do pytania i do płytek ściennych. Są one przede wszystkim łatwe w montażu, jest szeroki wybór kolorystyczny oraz mamy możliwość układania ich naprzemiennie, w dany wzór. Ale, jeśli jesteście osobami, które nie lubią czyścić fug i chcą czegoś nowego, to ta opcja jest ostatecznością. Największą zaletą płytek jest to, że są trwałe i odporne na działanie wysokiej temperatury oraz wilgoci.

Trochę tych propozycji do wyboru mamy. Na co byście się zdecydowali przy aranżacji kuchni? Drewno, kamień, szkło czy jeszcze coś innego?