Najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu łazienki

Czy Wasza łazienka ma małą powierzchnię? Nie wiecie jak ją urządzić? Nasz projektant przychodzi z pomocą! Podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę jeszcze wcześniej.

Projekt łazienki – na co zwrócić uwagę?

Poniżej lista najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu łazienek. Koniecznie zapoznajcie się z nią:

 1. Hydroizolacja łazienki, czyli zabezpieczenie przeciwwilgociowe w płynie. Powinno być nakładane na ściany przed położeniem płytek.
 2. Wentylacja ograniczona lub jej brak. Bardzo ważna sprawa, ponieważ nawet niewystarczająca wentylacja sprzyja powstawaniu pleśni pod sufitem oraz degradacji farby na ścianach.
 3. Zbyt małe odległości między sanitariatami. Każde z nich powinno mieć odpowiednią przestrzeń przed i po bokach, np. pomiędzy miską wc, a ścianą powinno być min 20-25cm.
 4. Nieodpowiednie lub niewystarczające oświetlenie. Światło górne to za mało. Dodajmy oświetlenie nad lustrem oraz kierunkowe na fajny detal. Podszafkowe albo we wnęce. Ciekawie wyglądają pionowe paski LED.
 5. Szafka umywalkowa zbyt blisko szyby prysznica lub wanny. Pamiętajmy o tym, aby odległość między nimi wynosiła min 8-10 cm. Jeśli ta przestrzeń będzie zbyt mała, to nie włożymy tam ręki i nie będziemy potrafili umyć szyby lub boku szafki.
 6. Wysokość umywalki – przyjmuje się, że górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości ok. 85-90 cm. Jeżeli umywalka będzie wyżej lub niżej, to będzie to niepraktyczne rozwiązanie.
 7. Płytki źle dobrane do pomieszczenia – zbyt małe przytłaczają wnętrze, a ciemne je optycznie zmniejszają.
 8. Złe rozmieszczenie płytek. Pamiętajmy żeby nie zostawiać cienkich pasków płytek na końcu ściany. Płytki powinny być na ścianie rozmieszczone symetrycznie.
 9. Brak przestrzeni do przechowywania. Bardzo wygodne jest umieszczenie w łazience szafki na ręczniki, papier toaletowy, kosmetyki czy detergenty. Ta ostatnia powinna być zabezpieczona przed dostępem dzieci.
 10. Szafka umywalkowa z niewłaściwych materiałów. Taka szafka powinna być wykonana z wodoodpornych materiałów np. lakierowany mdf lub lakierowany fornir. Inna przy dużej wilgotności albo po zalaniu szybko się zniszczy.
 11. Posadzka łazienki na równi z resztą podłogi. To ogromny błąd! Powinna być minimum ok. 0,5cm niżej, bo w przypadku zalania łazienki woda zostaje w łazience. Dlatego też od razu nie wypływa na resztę pomieszczeń. Mamy więc dłuższą chwilę na to, żeby w odpowiedni sposób zareagować.

Łazienka, to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu

Każdy z wymienionych punktów jest równie ważny, dlatego też powinno się je dokładnie sprawdzić i przeanalizować. Dzięki ich uniknięciu uzyskamy praktyczną i wygodną przestrzeń w łazience.

Macie jeszcze jakieś sugestie lub pomysły? Napiszcie do nas, a my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zachęcam Was również do zapoznania się z naszymi projektami wnętrz.