Salon w kuchni, czy kuchnia w salonie?

Czy wiecie jak powinno mówić się poprawnie? Odpowiedź na to pytanie pojawi się troszkę później. Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia.

Salon i kuchnia w domu

Jak wiecie, teraz tak buduje się mieszkania, ponieważ połączenie tych dwóch pomieszczeń ma wiele zalet. Główną z nich jest optyczne powiększenie mieszkania. Powierzchni jest tyle samo, a czujemy się jakbyśmy byli w pomieszczeniu o większej kubaturze.

To bardzo użyteczne w czasach kiedy kuchnia z salonem stała się miejscem całodziennego funkcjonowania. Tutaj pracujemy, gotujemy i spożywamy posiłki. Nie zapomnijmy jednak, że jest to również strefa relaksu.

Dzięki temu, że mamy do dyspozycji więcej miejsca – projekty kuchni z salonem są ciekawsze i dają szersze pole manewru. Mamy zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne.

Jednym z najważniejszych czynników, które musimy wziąć pod uwagę, projektując te dwa połączone wnętrza, jest zachowanie odpowiednich proporcji jednego wnętrza do drugiego.

Należy pamiętać, że strefa gotowania nie może zdominować całości. Dlatego też przyjmujemy, że nie powinna przekraczać ⅓ powierzchni pomieszczenia.

Jak połączyć kuchnię z salonem?

Kuchnia z salonem może przybierać różne formy – z wydzieloną wyspą, ścianką działową, barkiem, a może także być połączona z jadalnią. Więcej informacji znajdziesz w naszym innym wpisie na ten temat – kliknij tutaj.

O tym, jaką koncepcję przyjąć w Waszym wnętrzu, warto omówić i ustalić na spotkaniu z projektantem. To on doradzi i podpowie, które rozwiązanie należy zastosować w oparciu o Wasze indywidualne preferencje i układ ścian.

Do każdego z nich na pewno będzie można wymyślić kilka wariantów funkcjonalnych.

Na pewno nie będzie łatwo wybrać najlepszego wariantu, ale przy odpowiedniej analizie, a my taką wykonujemy dla naszych klientów, będzie to dużo łatwiejsze.

O czym poza funkcją należy pamiętać przy projektowaniu?

Łącząc kuchnię z salonem powinniśmy trzymać się jednej spójnej stylistyki oraz kolorystyki.

Oczywiście zastosujemy dla obu części taki sam styl, np. nowoczesny, loftowy, glamour czy klasyczny oraz nie więcej niż 3 kolory jednocześnie.

Dlaczego tylko 3 kolory?

Ważne jest, żeby nie przeładować wnętrza! My zazwyczaj w kuchni stosujemy dwa kolory, a w salonie te dwa z kuchni uzupełniamy trzecim kolorem. Dzięki temu mamy zachowaną spójność kolorystyczną, która pozwala jednak oddzielić w nienaganny sposób część salonową.

Poza tym część kuchenna i dzienna są wyznaczone w naturalny sposób. Wnętrze zyska tym wszystkim przestronność, a my będziemy na to patrzeć jak na jedną całość.

Wracając do pytania z początku artykułu.

To jak to jest, mówimy “salon w kuchni”, czy “kuchnia w salonie”?

Według nas o ile zostaną zachowane odpowiednie proporcje pomieszczeń, czyli kuchnia nie będzie zajmowała więcej niż ⅓ kuchni z salonem, powinniśmy mówić po prostu – „projekt kuchni i salonu” lub „projekt kuchni z salonem”.