Projekt salonu z kuchnią – razem czy osobno?

Bardzo często klienci przychodzą do nas z zapytaniem, czy projekt kuchni i salonu to dobry pomysł, czy wręcz przeciwnie? Jak w takim razie wygląda to w praktyce? Z naszego punktu widzenia coraz więcej mieszkań projektowanych jest w taki sposób, aby kuchnia i salon stanowiły jedną całość. Zapytacie pewnie dlaczego? Dlatego, że dzięki takiemu połączeniu pomieszczeń powiększamy przestrzeń, zyskując tym samym znacznie większą jednolitą oraz otwartą przestrzeń.

Kuchnia z salonem – jak to połączyć?

Wyróżniamy trzy główne sposoby aranżacji połączenia tych dwóch pomieszczeń, a są to:

  • całkowite otwarcie kuchni na salon,
  • częściowe osłonięcie kuchni z wykorzystaniem szyby jako przedziałki,
  • osłonięcie kuchni ścianą z drzwiami (np. z satynowej szyby).

Oprócz tego jako element rozdzielający/separujący kuchnię i salon można zastosować wyspę kuchenną, o której więcej możecie przeczytać w naszym innym wpisie – wyspa kuchenna w kuchni.

Projekt salonu z kuchnią musi być dobrze przemyślany od samego początku. Jak wiecie salon to ważna strefa naszego mieszkania, ponieważ to tutaj chcemy się zrelaksować po całym dniu pracy, miło spędzać czas z innymi domownikami lub spotkać się ze znajomymi. Pamiętajmy również o tym, że dzisiaj salon to coraz częściej przestrzeń do pracy. Z kolei kuchnia to takie pomieszczenie, gdzie przygotowujemy posiłki i wspólnie z pozostałymi domownikami pijemy poranną kawę.

Jeżeli nie jesteście zwolennikami gotowania i wolicie ten czas poświęcić na coś innego, to można przygotować projekt salonu z aneksem kuchennym. Jest to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą dodatkową przestrzeń przeznaczyć na, np. sypialnię lub pokój dziecięcy.

Salon z kuchnią w formie aneksu

Decydując się na tego typu rozwiązanie pamiętać trzeba o tym, że do wyboru są różne układy zabudowy aneksu:

  • jednorzędowy,
  • w kształcie litery L, U lub G,
  • dwurzędowy,
  • kuchnia z wyspą.

Która opcja będzie najlepsza dla Was? To jest pytanie, na której nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od układu pomieszczenia oraz od Waszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli gotujecie niewiele, to można zdecydować się na kuchnię jednorzędową. Natomiast dla osób, uwielbiających przygotowywać pracochłonne, rodzinne posiłki, dobrym wyborem będzie kuchnia z dużą liczbą szafek oraz blatów roboczych.

W salonie z kuchnią w formie aneksu najlepiej będzie postawić na AGD w zabudowie. Oprócz tego uchwyty powinny być zastąpione system bezuchwytowym, dzięki czemu kuchnia będzie wyglądała naprawdę nowocześnie i stylowo.

Projektowanie salonu z kuchnią w stylu nowoczesnym to nie lada wyzwanie, ale dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Szukacie projektanta wnętrz w Warszawie? Sprawdźcie nasze portfolio, porozmawiajmy 😊

Zaprojektujmy wspólnie Wasze wymarzone wnętrza.