Czym jest styl klasyczny w nowoczesnych wnętrzach?

Styl klasyczny to bez wątpienia styl, w którym dominuje uniwersalność, elegancja, dobry smak oraz wygoda. Jego największą zaletą jest fakt, że niezależnie jakie mamy upodobania, to będziemy dobrze czuli się w takim wnętrzu. Cechy stylu klasycznego, o których wspomnieliśmy na samym początku zostały wypracowane przez setki lat. Obecni projektanci wnętrz wykorzystują podstawy stylu klasycznego i projektują współczesne wnętrza.

Cechy stylu klasycznego

Styl klasyczny rozwijał się już od czasów starożytnych. Zatem jak widać, jeśli chodzi o jego rozwój to ma za sobą już naprawdę bogatą historię. Dlatego nie bez powodu cechuje się w głównej mierze prostotą, ponadczasowością oraz równowagą. Klasyka mimo, że jest obecna z nami już od wieków, to nie musi być wcale nudna.

Aranżacja klasyczne wyróżnia, to przede wszystkim:

  • harmonia,
  • prostota,
  • umiar,
  • powaga,
  • klasyczne proporcje.

Warto również nadmienić, że we wnętrzach klasycznych powinna być obecna zasada symetrii. Co to oznacza? Jest to rozwiązanie, które dotyczy ułożenia mebli oraz ustawienia elementów wyposażenia wnętrza. Wszystkie te rzeczy powinny być symetryczne względem siebie.

Jeśli projektujemy wnętrze na planie koła, to motyw ten powinien powtórzyć się na, np. suficie, podłodze lub w formie mebli, które będą miały zaokrąglone fronty lub inne elementy.

Kolorystyka w stylu klasycznym

Mówiąc o kolorystyce w stylu klasycznym na myśli mamy dominację koloru beżowego, kremowego, szarego, zielonego a nawet czasami i niebieskiego. Kolor zielony oraz niebieski to odcienie, które bardzo często stosowane są na dodatkach takich jak: kanapa, sofa, doniczki itp.

Kolorami akcentującymi w tego typu wnętrzu będą z pewnością kolor złoty oraz srebrny. Klasyka wymaga od nas pewnego umiaru, zatem w przypadku tego stylu nie postawimy na dużą liczbę dodatków, mebli czy to elementów ozdobnych.

Im więcej przepychu i rzeczy w takiej aranżacji, tym bardziej możemy narazić się na efekt jarmarczny.

Styl klasyczny we wnętrzu – czy to praktyczne rozwiązanie?

To jaki styl będzie dominował w naszym mieszkaniu w głównej mierze zależy od nas samych. My jako projektanci wnętrz nie możemy Wam z góry narzucić np. stylu glamour czy to innego. To Wy musicie zastanowić się, w jakim klimacie najlepiej się czujecie.

Styl klasyczny, to styl który z góry narzuca na nas utrzymanie porządku na najwyższym poziomie. W końcu nie bez powodu od wieków ludzie decydują się na projekt wnętrza w tym stylu. Wyjątkowa atmosfera w klasycyzmie może być uzupełniona o zdobione świeczniki z mosiądzu bądź stali albo lustra w rzeźbionych ramach.

Jedwabne lub bawełniane dywany, to również elementy wyposażenia, które dominują w takich projektach wnętrz. Dlatego też, chcąc zachować ich jakość i cieszyć się ich świeżością, to wymagamy od siebie samych dbałości na jak najwyższym poziomie.

Nie wiecie, który styl będzie odpowiedni do Waszego wnętrza? To nic. Projektant wnętrz Warszawa Piotr Adamiak chętnie porozmawia z Wami telefonicznie, doradzi, a potem przejdzie przez omówienie możliwości projektowych.